‘Türkiye’de 22 binin üzerinde kişi organ nakli bekliyor’

Türkiye’de 22 binin üzerinde kişinin organ nakli için beklediğini söyleyen Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, “Ülkemizde 20 bine yakın böbrek, binin üzerinde karaciğer, 809 kalp, 39 akciğer ve ince bağırsak nakli için bekleyen hasta var” dedi.

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü İdare Konseyi Salonu’nda 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası münasebetiyle Akdeniz Böbrek Hastalıkları ve Organ Nakli Toplumsal Yardımlaşma Derneği (AKBÖHONDER) Lideri Mehmet Şahan ve üyeleri ile bir ortaya gelerek organ nakli olan hastalarla sohbet etti.

“EKSİK OLAN ŞEY KÂFİ SAYIDA BAĞIŞÇI BULUNMAMASI”

Organ bağışına yalnızca Kasım ayında değil yılın her günü dikkat çekmek gerektiğini tabir eden Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, “Akdeniz Üniversitesi organ nakli konusunda 40 yıldan fazla tecrübesiyle hastalarına şifa olmak için tüm işçisiyle canla başla çalışmaya devam ediyor. Biz tabipler ve sıhhat işçimiz elinden gelenin fazlasını yapıyor. Nakil bekleyen hastalarda hayata umutla bakmak için özveriyle bekliyor ama burada tek eksik olan şey kâfi sayıda bağışçı bulunmaması. Ülkemizde organ bağışının daha da yaygınlaştırılması ve yaşama tutunmak isteyen hastalara umut olmak için herkesin bağışta bulunması gerekiyor. Bir gün sizin de organ bağışına gereksiniminiz olacağını düşünerek lütfen organ bağışı konusunda istekli olun ve etrafınızdaki insanlara da bu tarafta telkinde bulunun” diye konuştu.

“DAHA FAZLA HAYATIN KURTARILMASI ELİMİZDE”

Türkiye’de 22 binin üzerinde kişinin organ nakli için beklediğini söyleyen Rektör Özkan, “Ülkemizde 20 bine yakın böbrek, binin üzerinde karaciğer, 809 kalp, 39 akciğer ve ince bağırsak nakli için bekleyen hasta var. Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Merkezi’mizde 2022 yılı Kasım ayı prestijiyle 317 nakil yapılırken 163’ü canlı vericiden 21’i ise kadavradan oldu. Toplam 184 böbrek nakli, 48 karaciğer nakli, 82 kornea nakli ve 3 kalp nakli yapıldı. Daha fazla organ bağışı ile daha çok hayatı kurtarabiliriz” dedi. Rektör Özkan, AKBÖHONDER’in düzenlediği kermese de katılarak, organ nakli olan ya da organ bekleyen hastalarla bir ortaya geldi. AKBÖHONDER Lideri Mehmet Şahan, Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan’a derneğe verdiği takviyelerden ötürü teşekkür etti.

“BÖBREK NAKLİ OLAN ÇOCUKLARI ZİYARET ETTİ”

Rektör Özlenen Özkan daha sonra da Çocuk Nefroloji kısmına geçerek böbrek nakli olan çocukları ziyaret etti. Çocukların sıhhat durumu hakkında bilgi alan Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan, “Meslek hayatımızdaki en büyük memnunluk tedavisini tamamlamış çocuklarımızın yüzlerindeki gülümsemedir. Her birinin hastanemizden sıhhatlerine kavuşarak taburcu olmalarını diliyorum. Biz de bunun için elimizden geleni yapıyoruz” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir