TBMM’ye acil Yunanistan için ‘önleyici vuruş’ çağrısı! Harekete geçtiler!

Ege’de Türkiye ve Yunanistan ortasındaki sorun her geçen günde farklı bir boyut kazanmaya devam ediyor. Yunanistan’ın askeri statüsü bulunmayan adalara ABD silahlarını yığması ve Yunan siyasalları tarafından dillendirilmeye başlanan ve Türkiye için savaş sebebi olarak kabul edilen ’12 mil’ söylemi tansiyonu tırmandırdı. Hususla ilgili Emrah İriç’in kanalında açıklamalarda bulunan Cihat Yaycı, TBMM’ye acil bir davette bulundu.

TBMM’YE ACİL CAĞRI

Türkiye ateş çemberine alınıyor. Ateş çemberindeki ateş daha da harlandı. Yunanistan karasularını arttırmadan evvel TBMM hemen toplanmalı. Ve açıkça söylüyorum, vatanperver tüm partiler, Yunanistan’ın karasularını 6 milin üzerine bir santim dahi çıkarmasının savaş sebebi olabileceği manasına gelen kararın ardında olduğunun ve bu kararı yinelediklerini bir kararla ortaya koymalıdırlar. Zira bu Türkiye’nin topraklarına hücumdur. Yüzde 13 mavi vatan gidecektir demektir adalar denizinde. Bunu kabul etmek mümkün değildir. Bunun hesabını da tarihe hiç kimse veremez. Bununla birlikte tıpkı anda Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu toplantıya çağrılmalıdır.

“TÜRKİYE DAİMA ADALAR ÜZERİNDEN İŞGAL EDİLDİ”


Türkiye, Birleşmiş Milletler 51. unsuru yeterince mutabakatları ihlal ederek, gayri askeri statüdeki adaların silahlandırılması direkt bana tehdittir. Zira bu muahedelerde bu adaların gayri askeri statüde olması birinci dünya savaşı sonrası Anadolu işgal tehdidi altında olmasın diyedir. İtalyanlar ve Yunanlılar daima adalar tarafından işgale kalkıştı bu yüzden adalar gayri askeri statüdedir. 

“TÜRKİYE DÜNYAYA İLAN ETMELİ”

Türkiye, BM’nin 51. unsuru yeterince yasal müdafaa sahip. Memleketler arası hukukta legal müdafaa iki şekilde tanımlanır.

Birincisi ‘Dar manada legal müdafaa’ artık modası geçti deniliyor.

İkincisi ‘geniş manada legal müdafaa’ hakkıdır. Bunun manası da size bir tehdit ve atak var şayet siz tedbir almazsanız çok geç olur. Hatta ‘önleyici legal müdafaa’ deniliyor buna. Bir de ‘önleyici vuruş’ vardır. ABD’nin Irak’ı vuruşu böyledir. 

Türkiye’nin geniş manada legal müdafaanın en azından önleyici kısmını kullanması, kullanma hakkını elinde tuttuğunu dünyaya ilan etmesi gerekir. 

TÜRKİYE MÜDAHALE EDEBİLİR Mİ?

Aynısıyla karşılık vermeyebilirsiniz. Adaları gayri askeri statüye döndürmek için oradaki silahları vurabilirsiniz. Ben olsam bunun yerine egemenliği Yunanistan’a devredilmemiş ada ve adacıklara Cumhurbaşkanımızın dediği üzere bir gece apansızın giderim. Bundan sonra da bunu diplomasi ve hukukla çözelim derim. Bu adalar kimin konuşalım. Lozan’a nazaran anakara üzerindeki ana karalar bana bırakılmış sen gelmiş çökmüşsün. Bu gayri askeri statüdeki adaları muahedeye uygun hale getirmelerini isterim. 

“TBMM YAKINDA TOPLANABİLİR”

Türkiye uyanık olmalıdır ve testi kırılmadan yapmalıdır bu işleri. Ben TBMM’nin yakında toplanacağını ve bu bahiste bir karar alacağını düşünüyorum. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir